השקעה באמצעות פוליסת חיסכון בחברת ביטוח – חלק א'   (פברואר 10, 2009)

רפורמת בכר שהחלה בשנת 2005, הביאה בין היתר לכניסת חברות הביטוח לתחום השקעת הכספים הנזילים. עד אז הציעו לנו חברות הביטוח פתרונות לטווח הארוך, בעיקר לכספים המיועדים לפרישה. זאת באמצעות:

 • קופות גמל
 • פוליסות קצבה
 • ביטוחי מנהלים

מ-2007 לערך, מציעות חברות הביטוח מגוון מוצרים להשקעת כספים לטווח הקצר והבינוני באמצעות פוליסות החיסכון.

בכדי לקבוע האם ההשקעה דרך פוליסת חיסכון מתאימה עבורנו, נשאל מהן היתרונות והחסרונות בהשקעה זו. במה היא שונה מהחלופות, האם היא מתאימה למטרות שלנו מבחינת פרק הזמן להשקעה, הסיכון, מטבעות ההשקעה המבוקשים וכן נבדוק מהם דמי הניהול והתשואות.

במאמר זה המחולק ל-3 חלקים, אתאר את מאפייני פוליסות החיסכון ואשווה אותן לקרנות נאמנות, תעודות סל והשקעה באמצעות מנהל תיקים. השקעות אלה הינן חלק בלתי נפרד מהחלופות הקיימות בשוק של היום, בבואכם להשקיע את הכספים הנזילים שלכם.

מהי פוליסת חיסכון בחברת ביטוח

פוליסת חיסכוןהשקעת כספים באמצעות פוליסת חיסכון המוגדרת כפוליסת ביטוח חיים, מאפשרת להשקיע כספים דרך חברות הביטוח. זוהי למעשה חלופה להשקעת כספים אצל מנהל השקעות, שניתן להשוותה לזו שמתבצעת דרך קרנות הנאמנות, תעודות הסל או אצל מנהל התיקים.

לרוב השקעת כספים בפוליסת חיסכון תוגדר כפוליסה לביטוח חיים. יחד עם זאת, ייתכנו מצבים בהם תוגדר השקעה זו כקופת גמל. כאשר ההשקעה בפוליסת החיסכון מוגדרת כקופת גמל ישנן הגבלות באשר להפקדות, מועדי המשיכה של הכספים ואופן משיכתם.

בין פוליסות החיסכון המוצעות בשוק, ניתן למצוא את מנורה טופ פייננס, אקסלנס אינווסט, חיסכון בטוחה, בסט אינווסט, מגדל לעתיד חיסכון במסלול אישי (מגדלור לחיים) והראל מיגוון.

להלן המאפיינים של ההשקעה באמצעות פוליסת חיסכון בחברת הביטוח:

(1) סכום ההשקעה

ניתן להשקיע בפוליסת חיסכון סכום חד פעמי או בהפקדות תקופתיות. בדרך כלל, מינימום ההשקעה בפוליסת חסכון באמצעות הוראת קבע, הינו כמה מאות שקלים ובהפקדה חד פעמית – כמה אלפי שקלים.

השוואה לקרנות נאמנות, תעודות סל ומנהל תיקים:

 • ניתן להשקיע בקרנות נאמנות סכום חד פעמי או באמצעות הוראת קבע. כמו כן, מינימום ההשקעה בקרנות נאמנות נמוך יחסית והינו בהיקף של כמה מאות שקלים בלבד.
 • ניתן להשקיע בתעודות סל בסכום חד פעמי. מינימום ההשקעה הוא גבוה יחסית והיקפו הוא כמה עשרות אלפי שקלים.
 • באמצעות ניהול תיקים מקובל להשקיע בסכום חד פעמי. מינימום לפתיחת תיק מנוהל הינו גבוה יחסית. היקף של כמה מאות אלפי שקלים. כמובן שניתן לאחר מכן, להוסיף באופן קבוע או מזדמן כספים נוספים לתיק ההשקעות.

(2) רמת הסיכון

בפוליסת חיסכון ניתן לבחור במסלול השקעה המתאים לצרכים של כל משקיע. בדרך כלל יאפשרו למשקיע לבחור מבין מסלולי השקעה, באגרות חוב ללא מניות לבין מסלולי השקעה מעורבים המאפשרים השקעה באגרות חוב ומניות גם יחד.

במסלולים המעורבים שיעור ההשקעה במניות נע בטווח בין 15% ל-100%.

בדרך זו נוכל לבחור את המסלול המתאים ביותר בהתאם לחשיפת המניות המתאימה לנו באופן אישי. כמו כן, לעיתים יוצעו מסלולי השקעה במניות חו"ל, תעודות סל ואף במטבעות זרים (לא רק דולר ארה"ב).

הערה חשובה:

שנת 2008 היא שנת המשבר בשווקי ההון שהחלה עם משבר הסאבפריים ופגעה בתשואות אפיקי השקעה רבים. בין אפיקי ההשקעה שתשואותיהם נפגעו היו קרנות נאמנות, תעודות סל ופוליסות חיסכון.

קהל הלקוחות הצביע ברגליים ופדה כספים מהשקעות אלה. הלקוחות ביקשו מקום מפלט מפני התנודתיות הרבה ודרשו השקעות ללא סיכון. חלק מחברות הביטוח התמודדו עם דרישות אלה והציעו מסלולי השקעה חדשים גם הם דרך פוליסות החיסכון:

 • חברת מגדל הציעה פוליסת חיסכון בשם מגדל לעתיד, עם מסלול השקעה המבטיח להשקיע 100% מהנכסים באג"ח מדינה ואג"ח מדורג AA ופקדונות בבנקים.
 • חברת הפניקס הציעה את אקסלנס אינווסט במסלול תיק מנוהל אגרות חוב קצר מועד, המציע השקעה בפיקדונות או אגרות חוב ממשלתיות בישראל ובחו"ל עם משך חיים ממוצע של עד שנה ו/או בניירות ערך מסחריים של חברות בישראל בדירוג AA ומעלה.
 • חברת הראל ביטוח ופיננסים הציעה השקעה בפוליסת חיסכון בשם מגוון השקעות לעצמאים המאפשרת לקבל הבטחה על הקרן והצמדה למדד המחירים לצרכן למספר שנים. עם זאת, חשוב לציין שהמעבר למסלול מבטיח התשואה מותנה בכך שפוליסת החיסכון תוגדר כקופת גמל תחת כל ההגבלות הנובעות מהגדרה זו. כמו כן, ברגע שנגדיר את פוליסת החיסכון כקופת גמל, הרי שהחלופות הטבעיות שלה אינן קרנות הנאמנות, תעודות הסל או תיק מנוהל. אלא קופות הגמל ומוצרים נוספים לחיסכון ארוך טווח.כאן המקום לציין שחלק מחברות הביטוח הגיבו לדרישות השוק גם בתחום קופות הגמל שאינן פוליסות חיסכון.
 • כיום אפשר למצוא קופת גמל בחברת הביטוח מגדל קופת גמל בשם "חיים חדשים עידן חדש", בה הכספים צמודים למדד המחירים לצרכן ונושאים ריבית מובטחת לתקופה של שנתיים עד שלושים שנה.

השוואה לקרנות נאמנות, תעודות סל ומנהל תיקים:

 • קרנות הנאמנות מציעות השקעות שונות על פי מדיניות מוגדרת מראש כגון:
  • השקעה של 100% במניות מתחומי הנדל"ן, הבנקים, מניות היתר, התל טק, מניות בחו"ל ועוד.
  • השקעה באגרות חוב קונצרניות, ממשלתיות צמודות, שקליות ללא הצמדה, הנקובות במטבע חוץ ועוד.
  • השקעה מעורבת כך שקרן הנאמנות תשקיע אחוז מוגבל במניות והשאר באג"ח ממשלתיות או קונצרניות.
  • השקעה גמישה המתירה למנהלי הקרן להשקיע בהתאם לשיקוליהם.מגוון קרנות הנאמנות מאפשר לבחור את דרך ניהול ההשקעה והחיסכון שהכי מתאימה ללקוח, מבחינת פוטנציאל התשואות ורמות הסיכון השונות.
 • בתעודות הסל מגוון של השקעות במדדי מניות מובילים בארץ ובעולם, מדדי אגרות חוב, סחורות, שערי חליפין ועוד. תעודות הסל מאפשרות השקעה בהתאם לצרכים הפיננסים של הלקוח.
 • השקעה באמצעות מנהל התיקים – הלקוח מגדיר למנהל התיקים את רמת הסיכון אליה הוא רוצה להיחשף ואת צרכיו הפיננסים ומנהל התיקים מבצע את השינויים הדרושים כך שיענו על דרישות הלקוח.

המשיכו לחלקו ההבא של המאמר השקעה באמצעות פוליסת חיסכון בחברת ביטוח – חלק ב'.


לשאלות בנושא זה או נושאי השקעות ופנסיה אחרים, פנו עכשיו דרך הטופס בתחתית הדף.
מומלץ לפני ביצוע פעולות השקעה פיננסיות לפנות לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני.

אלא אם נכתב אחרת למעלה, המאמר נכתב על ידי רויטל דור-וילק, המספקת שרותי ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס

  הרשמה ניוזלטר

  דילוג לתוכן