התועלת שבייעוץ השקעות אובייקטיבי  (יוני 20, 2021)

אחת השאלות הראשונות שאנו נשאלים כמעט תמיד על ידי לקוחות: האם אתם מספקים ייעוץ השקעות אובייקטיבי והשאלה המחוברת אליה אוטומטית האם השירות הוא גם "בלתי תלוי".

התשובה היא: כן, כן ובוודאי שכן!

אז למה נשאלות שאלות כאמור ומדוע נושאים אלה חשובים?
על כך תוכלו לקרוא בהרחבה בפוסט זה.

ייעוץ השקעות אובייקטיבי ובלתי תלוי

ייעוץ השקעות אוביקטיבינכון לומר, שאם תבקשו ייעוץ השקעות משני בעלי מקצוע אובייקטיביים, לא בהכרח תקבלו את אותה המלצה. בנוסף, יועצי השקעות אוביקטיביים ובלתי תלויים לא יכניסו שיקולים זרים להמלצות שהם נותנים.

לעומת זאת, אנשי פיננסים, שאינם אובייקטיבים, נדרשים לעיתים על ידי המעסיק לייעץ בעזרת מערכת מחשב שקובעת להם מה מגוון ההשקעות ממנו יציעו הצעות השקעה. מגוון זה לא כולל בהכרח את כל החלופות האפשריות הקיימות באותה עת בשוק ההון.

בנוסף, חלק מאנשי הפיננסים הלא אובייקטיבים, הינם עצמאים שעובדים עם חברות ויזמים שאת מוצריהם הם מציעים. אותן חברות ויזמים ישלמו לאנשי הפיננסים הלא אובייקטיבים עמלות הצלחה, החזר הוצאות וטובות הנאה שונות תמורת שיווק והפצת מוצריהם. גורמים אלה ועוד עלולים להשפיע ולהביא למתן המלצות שמשרתות שיקולים נוספים מעבר לטובת הלקוח.

ממי יועץ השקעות מקבל שכר

שכרו של יועץ השקעות פרטי (כמונו), מגיע באופן ישיר ובלעדי מהלקוח. ליועץ השקעות פרטי אסור לפי חוק והוא אינו זכאי לקבל כל עמלה, דמי הפצה, מתנה או טובת הנאה כלשהי מגורמים שמנהלים את ההשקעות. גם אם היועץ המליץ על רכישה של השקעה מסויימת, הוא לא יקבל שום תמורה או עמלה מהחברה שמנהלת ההשקעה זו.

בעלי עיסוקים שונים, שאינם בעלי רישיון ייעוץ השקעות, כולל עורכי דין, יועצי מס, רואי חשבון, סוכני ביטוח אלמנטרי, מתווכי נדל"ן, יועצים עסקיים וכדומה, נפגשים מתוקף תפקידם עם אנשים רבים. בשנים האחרונות חלק מבעלי העיסוקים כאמור, נכנסו לעולם הפיננסים וההשקעות וסייעו ללקוחותיהם להשקיע.

ההשקעות שהוצעו כללו נדל"ן בארץ ובחו"ל, השקעות אלטרנטיביות, הלוואות חברתיות, השקעות בתשתיות, קרנות פרטיות ועוד. לא פעם, הגופים שמנהלים את ההשקעות בתחומים השונים, יציעו לבעלי עיסוקים אלה תשלום או הטבה תמורת הפצה ושיווק מוצריהם ללקוחות ולעיתים אף ידרשו מהם להתחייב על מינימום הפצה.

עצתנו היא, שתמיד תבקשו מאותם משווקים או מציעים לפרט לכם בכתב מהו היקף העמלה, השתתפות בהוצאות או שירותים להם הם זוכים וממי. מעבר לכך, תבקשו שידגישו לכם לא רק את היתרונות שבהשקעה שהם מציעים לכם, אלא גם ובעיקר את החסרונות והסכנות לכספכם. בנוסף, תבקשו שיציעו לכם חלופות נוספות ויבצעו עבורכם השוואה ביניהן.

המלצתנו היא לקבל עצה על השקעות ממי שהוכשר לכך לפי חוק, הוא בעל רישיון לייעוץ השקעות, שירת לקוחות רבים במשך השנים ושזוהי התמחותו הספציפית.

האם יש גבולות להשקעות שיועץ השקעות פרטי יכול להמליץ עליהן

שכרו של יועץ ההשקעות הפרטי אינו מושפע מהיכן או במה מושקעים כספי הלקוחות. לכן, אין סיבה שיועץ יימנע מלהמליץ על השקעה פיננסית חוקית שלדעתו המקצועית מתאימה ללקוח.

תשאלו את היועצים השכירים בבנקים, האם ימליצו לכם על השקעה במוצרים של בנק מתחרה?
האם ימליצו על השקעה שתגרום לכם להעביר את הכסף להשקעות מחוץ לחשבון, למרות שזה יגרום לבנק להפסד עמלות ודמי ניהול שונים?

יועץ ההשקעות הפרטי מתייחס למגוון רחב של השקעות בארץ ובעולם. המגוון הזה כולל בין היתר: ניירות ערך הנסחרים בבורסות בארץ ובעולם, קרנות נאמנות וקרנות סל, השקעות במוצרים פיננסים של חברות ביטוח, קרנות פרטיות, השקעות אלטרנטיביות ועוד אפשרויות רבות אחרות. אפשרויות אלו ואחרות יכולות להביא להוצאת הכספים מחשבונו של הלקוח מבנק אחד למוסד פיננסי אחר, דבר שמנוגד לאינטרס הבנק.

מגבלות על המגוון שיעמוד לרשות המשקיעים יכולות להתקיים גם בבתי השקעות. בחלק מהמקרים (לא כולם כמובן), כספי הלקוחות המנוהלים בבית השקעות יושקעו במוצרים של אותו בית השקעות.

תשאלו את מנהלי התיק בבית ההשקעות האם יוכלו להמליץ ולסייע לכם להשקיע בניירות ערך ספציפיים באופן ישיר או במוצרים מתחרים ולא דרך המוצר של בית ההשקעות וכך לחסוך בעמלות דמי הניהול.

מי משפיע על המלצותיו של יועץ השקעות

המלצותיו של יועץ השקעות פרטי מושפעות מהידע, הנסיון, ההשכלה וכמובן בראש ובראשונה בקשותיו וצרכיו של הלקוח. יועץ ההשקעות הפרטי אינו שייך למוסד פיננסי כלשהו ואין מעליו מערכת שמציגה לו המלצות בכיוונים ומוצרים מסוימים. יועץ השקעות פרטי פועל במסגרת הוראות החוק ופיקוח של הרשות לניירות ערך.

יועץ השקעות פרטי הוא הכי אובייקטיבי שיש

תבדקו את הנושא לעומק ותגלו שקשה למצוא יועצים או משווקים בתחום של השקעות פיננסיות שהינם אובייקטיבים באותה רמה של יועצי השקעות פרטיים. החוק, התקנות והאתיקה המקצועית מונעות מאתנו לקבל תמורה על הייעוץ מעבר לזו שהלקוח משלם באופן ישיר. אין יותר אובייקטיבי ובלתי תלוי מזה.

אני מזמינה אתכם לשוחח איתנו ולראות שאנו לא פחות מ-100% אובייקטיביים ובלתי תלויים.

מעבר לנכתב בפוסט זה, אפשר לקרוא על תועלות נוספות של שרות ייעוץ השקעות פרטי במדור שאלות נפוצות.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס

    הרשמה ניוזלטר

    דילוג לתוכן