מדריך לחייל המשוחרר – הכשרות, לימודים ופסיכומטרי

מלבד הכספים שהזכרנו בלשוניות מעלה שנקראת "מה מקבלים בשחרור", מקבלים מהמדינה והצבא זכויות שוות כסף במגוון נושאים ובעיקר בייעוץ והכוונה לבחירת קריירה, הכשרות מקצועיות, פסיכומטרי ולימודים לתארים:

 • זכויותאפשר לקרוא על הזכויות מהצבא באתר של האגף והקרן לחיילים משוחררים. מומלץ להירשם לאזור האישי באתר הקרן ושם אפשר לקבל את כל המידע על הזכויות האישיות הספציפיות שלכם.
  כדי לקבל כל מה שמגיע לכם מהצבא צריך לוודא שהנתונים האישיים שלכם מעודכנים לפי הסטטוס שלכם כולל: סוג שירות (לוחם/תומך לחימה/אחר), סטטוס עולה חדש, מצב סוציואקונומי, חייל בודד וכיוצ"ב.
  אם עוד לא נרשמתם כדאי להירשם ולהיכנס לאזור האישי אחת לחודש חודשיים כי המערכת מתעדכנת כל הזמן ויתכן שינתנו לכם עוד זכויות. לכן חיזרו אל האיזור האישי מדי פעם ולפחות 10 שנים מהשחרור מהצבא, כי תמיד יכול להיות שיש זכויות ששכחתם מהם. באתר של האגף והקרן לחיילים משוחררים תמצאו מידע גם על:
 • שוברים לייעוץ קריירה – ניתן לקבל ייעוץ והכוונה לקריירה, דרך המחוזות של הקרן להכוונה לחיילים משוחררים.
  ניתן לשאול מהם המקצועות שקיימים, היכן לומדים אותם, כמה זמן לומדים, כמה עולה ללמוד ומה השכר ההתחלתי שנהוג לשלם לבעלי מקצועות אלה.
  לצורך קבלת ייעוץ והכוונה לקריירה ניתן גם להיעזר במרכזי צעירים וגם בלשכת שירות התעסוקה.
 • תוכנית להשלמה ושיפור תעודת בגרות במכינות קדם אקדמיות.
 • קורסים חינמיים מטעם המדינה להכנה לבגרויות במתמטיקה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה דרך אתר קמפוס IL.
 • קורסים חינמיים מטעם המדינה ומערך הדיגיטל הלאומי במגוון תחומים כולל לימוד שפות תכנות, קריירה, השכלה אקדמית ועוד.
 • המדינה מציעה תוכניות להכשרה מקצועית במימון מלא או חלקי דרך מגוון תכניות שנקראות: הכשרה מקצועית במימון מלא של המדינה דרך משרד העבודה והרווחה ותכנית השוברים שמקבלים דרכה מימון חלקי.
  יש תוכניות הכשרה לא רק דרך משרד העבודה אלא גם דרך לשכת שירות התעסוקה משרד הכלכלה, משרד התרבות והספורט, משרד הבריאות ורשות החדשנות כאן וכאן. לעיתים הדרך לקבלת המימון מורכבת, אבל אסור להרים ידיים ולהתעקש על קבלת זכותכם למימון ההכשרה. כיום כל אזרח ישראלי בן 18 (גם אם לא שירת בצבא) זכאי להכשרה מקצועית אחת ל 3  שנים.
  גם אם פניתם לגוף מסוים ואמרו לכם לא, אל תוותרו ותפנו לאחראים מטעם המשרד הממשלתי או דרך פניות הציבור של המשרד או של הכנסת. בנושא זה יש גם פעילים חברתיים כדוגמת המקפצה שמפרסמים כיצד לקבל ההפניה להכשרה שאתם רוצים ומסייעים לקבל את המימון המגיע לכם.
 • משוחררים זכאים לקבל שוברים למכון פסיכומטרי – הצבא נותן הנחה ללימודי פסיכומטרי במספר מכונים. חלק מהמכונים קיימים עשרות שנים ונצבר בהם ידע וניסיון רב. חלק מהם מציע אפליקציות תומכות. לפני שבוחרים במכון מסוים כדאי לשאול על אחוזי ההצלחה.
  נכון לכתיבת מדריך זה ב-2021, יש 4 מועדים לפסיכומטרי בשנה. יש גם קורס הכנה חינם מטעם משרד הדיגיטל הלאומי.
 • זכות למימון לימודים – חלק מהמשרתים זכאים למימון מסוים של הלימודים באוניברסיטה.
 • לצורך השלמת הידע מה מגיע לכם מומלץ מאוד לחזור ולקרוא את מדריך היציאה לאזרחות שהכינו בשביל המשתחררים הטריים וכן את חלק שאלות נפוצות.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס

  הרשמה ניוזלטר

  דילוג לתוכן